۱۳۸۹ اسفند ۲, دوشنبه

بازداشت فعالان جنبش سبز توسط نیروهای امنیتی ترکیه

در حالی که روز اول اسفند، در بسیاری از نقاط جهان، تجمعات اعتراضی در همبستگی با مردم ایران برقرار بود، نیروهای امنیتی ترکیه اجازه برگزاری این مراسم را به ایرانیان مقیم این کشور ندادند.
پیش از این «انجمن همبستگی فعالان تبعیدی» از فعالان سیاسی و برخی پناه‌جویان مقیم ترکیه خواسته بود که برای بزرگ‌‍داشت «محمد مختاری» و «صانع ژاله» مراسمی را برگزار کنند
اما آن‌گونه که برخی منابع در ترکیه اطلاع داده‌اند، این مراسم با حضور و دخالت نیروهای امینتی ترکیه و پایین کشیدن نماد های سبز ومشکی و پاره کردن عکس های جان‌باختگان بیست و پنج بهمن مراسم با اختلال مواجه شد و از ورود سایر ایرانیان به محل مراسم نیز جلوگیری به عمل آمد.
در این هنگام با مقاومت و اصرار شرکت‌کنندگان مراسم چند تن از فعالان جنبش سبز و از برگزار کنندگان مراسم اقدام به صحبت و مذاکره با پلیس ونیرو های لباس شخصی جهت ادامه برگزاری مراسم کردند که در نتیجه منجر به بازداشت و انتقال رحیم همتی (از فعالان ملی مذهبی)، مجید نیک نام (از اعضای ستاد آقای کروبی)، جمشید بابایی از هموطنان کرد و از فعالان جنبش سبز و انتقال آن ها به اداره امنیت این شهر شد و از برگزاری این مراسم ممانعت به عمل آمد. پلیس ترکیه پس از اخطار به این سه تن و گرفتن مدارک شناسایی،ایشان را آزاد نمود.
«رحیم همتی» پیش از انتقال به اداره امنیت نوشهیر طی سخنانی کوتاه با اعلام احترام و پایبندی به قوانین ترکیه و تاکید بر قانونی بودن مراسم و اطلاع داشتن پلیس از برگزاری این مراسم این اقدام را در تضاد با قوانین کشور ترکیه و غیر قابل فبول خواند و به ادای توضیحاتی برای حضار پرداخت.

۰۲ اسفند ۱۳۸۹ آرش بهمن

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

تماس info.sedayezendani@gmail.com