۱۳۸۹ آذر ۲۲, دوشنبه

«سکوت در قبال پرونده‌ حسین رونقی، خیانت است»

کمیته گزارشگران حقوق بشر - یک‌سال از بازداشت حسین رونقی ملکی (بابک خرمدین)، وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر می‌گذرد و او همچنان در زندان اوین و در بند متعلق به سپاه نگهداری می‌شود.
رونقی، ۲۲ آذرماه سال گذشته در منزل پدری‌اش در شهرستان ملکان در نزدیکی تبریز بازداشت شد. وی در مدت یک‌سال بازداشت، تحت فشارهای شدید جسمی و روانی در بند ۲ -الف سپاه در زندان اوین قرار داشته و گزارش‌ها حاکی از آن است که خواست بازجویان پرونده، اخذ اعترافات تلویزیونی از این فعال مدنی بوده است.
در اسفندماه، روزنامه دولتی کیهان، مطالبی را بر علیه رونقی منتشر کرد، در حالی که وی هیچ‌گاه اجازه‌ی این را نیافت که در دادگاه، یا در رسانه‌های عمومی از خود دفاع کند.
حسین رونقی در تماس‌های تلفنی با خانواده‌اش، بارها اتهامات وارده را تکذیب کرده و بی‌اساس خوانده بود. این وبلاگ‌نویس، در دادگاه بدوی، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به قضاوت پیرعباسی، به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.
چندی پیش، شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر، این حکم را عینا تایید کرد. به بهانه‌ی سالگرد بازداشت حسین رونقی ملکی؛ با یکی از نردیکان وی، روژین محمدی گفت‌وگو کرده‌ایم.
- آخرین وضعیت حسین و شرایط نگهداری وی در زندان چگونه است؟ آیا شرایط بهداشتی و غذایی زندان مناسب است؟ در چه بندی نگهداری می‌شود؟
حسین از زمان بازداشت (۲۲ آذر سال ۸۸) در بند دو الف اطلاعات سپاه به سر می‌برد و علی‌رغم ابلاغ و تایید حکم وی از سوی دادگاه هنوز به بند عمومی منتقل نشده است. اما جدیدا اخباری مبنی بر هم سلول‌شدن وی با مهدی خدایی به دست رسیده است. متاسفانه چندی پیش به علت مصاحبه‌هایی که خانواده‌ی حسین در مورد وضعیت سلامت و پرونده‌ی وی انجام دادند، تلفن‌هایشان از سمت وزارت اطلاعات قطع شده و خبر جدیدی تا این لحظه از وضعیت حسین و سلامتی‌اش در دسترس نیست.
- طبق آخرین اخبار، حکم ۱۵ سال حبس وی تایید شده است. اتهامات وی و روند دادگاه چگونه بوده است؟ آیا وکیل وی موفق شده پرونده را مطالعه و از وی دفاع کند؟
بعد از گذشت حدودا هشت ماه از بازداشت حسین برای وی قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر شد اما قاضی پرونده ناگهان از تصمیم خود مبنی بر آزادی وی با قرار وثیقه عدول کرد. در مهر ماه امسال شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی حکم ناعادلانه‌ی ۱۵ سال زندان را صادر کرد که این حکم در آذرماه عینا توسط شعبه‌ی ۵۴ تایید شد. آقای دادخواه وکیل حسین اعلام کرد حکم را بر اساس گزارش ماموران اطلاعات، تک‌نویسی‌های برخی افراد و همچنین برخی اقرارهای حسین که تحت فشار و شکنجه‌های روحی و جسمی اخذ شده، صادر کرده‌اند و در اصل، مدارک و مستندات حقوقی و قضایی معتبری وجود ندارد. این درحالی است که حسین هیچ‌یک از اتهامات را نپذیرفته و مشخص نیست ماموران اطلاعات، به کدام اعتراف استناد کرده‌اند.
طبق اظهارات آقای دادخواه، در دادگاه گفته‌اند که آقای رونقی در یک «گروهک اینترنتی با نام ایران پروکسی» فعالیت داشته و این گروه ضد منافع جمهوری اسلامی فعالیت می‌کرده است. توهین به رهبری و رییس جمهور و تبلیغ علیه نظام نیز جزو اتهامات وارده به حسین است که مشخصا خود حسین هیچ‌کدام را نپذیرفته است. فعالیت‌های حسین کاملا در راستای حقوق بشر بوده و هیچ فعالیت خارج از این بازه نداشته است.
حسین اما هیچ‌کدام از اتهامات را نپذیرفته و حتی در تماس تلفنی با خانواده‌اش بعد از ابلاغ حکم این موضوع را به صراحت اعلام کرد که تمام فعالیت‌هایش حقوق بشری بوده و در تمام طول ماه‌های بازداشت هیچ‌کدام از اتهامات را نپذیرفته است و دست به اعتصاب غذا زد. در پی‌گیری‌هایی که خانواده‌ی حسین داشتند مسئول سردفتر قاضی پیرعباسی اعلام کرده بود که حق حسین اعدام بوده است و در حقشان لطف شده که وی را به ۱۵ سال حبس محکوم کرده‌اند نه اعدام!
خانواده‌ی حسین بارها تهدید شده‌اند و به شدت تحت فشار برای عدم اطلاع‌رسانی از وضعیت حسین و مصاحبه با رسانه‌ها قرار دارند. حسین در دادگاه به اتهام عضویت در شبکه «ایران پروکسی» به ده سال، توهین به رهبری به دو سال، توهین به رییس جمهور به دو سال و برای تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده است.
- درخواست شما از نهادهای بین المللی و فعالان مدنی چیست؟ آیا تا به حال به اندازه کافی در مورد حسین رونقی اطلاع‌رسانی شده است؟
باتوجه به حساسیت مورد بازداشت و حکم سنگین حسین و نگهداری وی در شرایط بسیار سخت و همچنین عدم توجه کافی رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشر به پرونده‌ی وی، حداقل انتظار از چنین نهادهایی بذل توجه بیشتر به این پرونده و تنظیم شکایت‌نامه به مسئولین جمهوری اسلامی و پیگیری وضعیت وی است.
لازم به توضیح است که عدم توجه کافی رسانه‌ها و نهادها به این پرونده، موجب سخت‌گیری و اعمال فشارهای طاقت‌فرسا به حسین شده و موضع‌گیری محکم و راسخ نسبت به پرونده‌ی او بی‌توجه به موضع‌گیری سیاسی حسین رونقی لازم است، چرا که دانشجوی وبلاگ‌نویسی که تمام فعالیت‌هایش در راستای حقوق بشر بوده است با چنین حکم سنگینی روبه‌رو شده و سکوت در مورد این پرونده خیانت به تمام آزادی‌خواهانی است که برای مهیا کردن شرایط بهتر و آزادی تلاش کرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

تماس info.sedayezendani@gmail.com